Máme radi pivo. Čo to pre nás znamená?

Najskôr začala snaha vyhľadávať dobré krčmy s dobrým pivom. To našťastie dnes nie je problém. Keď mi už nestačilo dobré pivo v dobrej krčme, začal som si ho variť sám. Samozrejme, priebeh mal istú postupnosť. Najprv som začal hltať literatúru a články zaoberajúce sa výrobou piva, a keď už som mal pocit, že čítam dokoola to isté, rozhodol som sa teóriu povýšiť na prax.

Kúpil som prvý mikropivovar, zamiešal zmes, prekvasil, stočil do fliaš, nechal prejsť sekundárne prekvasenie a následne poležať 14 dní. Výsledok bol na úrovni prvého pokusu a chuť učiť sa rástla. Ďaľšou fázou bolo varenie zo sladinového koncentrátu a prvý chmeľovar v hrnci na šporáku. 

Pohral som sa s výberom chmeľu a vzniklo prvé vajnorské chmelené Pale Ale z domu. Po prvom prekvasení a následne odležaní klesli aj nežiadané kaly a nápoj zostal číry a s hnedým zafarbením. Chuť bola znamenitá.

Popud varenia zo základných surovín bol jasný. Teraz nastal čas ísť opäť o krok vpred. Cez internet som si objednal varný hrniec a ďalším krokom bolo zohnať 5 kíl sladového jačmeňa – ale kde? Ešte v ten istý deň som navštívil Trnavskú sladovňu, kde mi prisľúbili predaj sladu. Keď som však zacúval do dvora namiesto kamióna firemnú fábiu, zamestnanci sa náramne pobavili. Šéf prevádzky si myslel, že žartujem, ale nakoniec sa pousmial a poslal chlapov do sila pre vzorky, ktoré mi sám namiešal pre dosiahnutie farby. Lúčili sme sa tým, že aj tak to nebude pitné. A bolo.
Vypilo sa za týždeň.

Vďaka mojím pokusom s obstarávaním sladu, chmelu a kvasinek som si uvedomil, že v podobnej situácii sa ocitajú asi aj iní homebrewer-i. A tak vznikol nápad, poskytnúť popri vlastnej spotrebe služby aj pre kolegov – domavaričov. Preto mám na sklade rôzne druhy sladov a chmeľov, ktoré dokážem namlieť kvalitným mlynom podľa požiadaviek zákazníka.

Popri tom ponúkam i mladinové koncentráty ako aj nádoby na kvasenie, ležanie, tlakové flaše, spojovací materiál, atď. Príďte sa presvedčiť.

Rád si vypočujem Vaše príbehy z varenia piva 🙂

Vlastimil Svoboda

Pivný fajnšmeker

Máme pre Vás novinky:
Minipivovar BREWZILLA 100 GEN 4